• slide

Informacja o cookies

Strona, tak jak większość serwisów internetowych gromadzi pliki cookies. Tego rodzaju działania są niezbędne w celach administracyjnych i właściwego jej prezentowania.

Pliki cookies (tzw. ciasteczka) są małymi plikami tekstowymi wysyłanymi przez serwer www i zapisywanymi po stronie użytkownika. Zwykle cookies są stosowane w przypadku liczników, sond, sklepów internetowych, stron wymagających logowania, formularzy, reklam i do monitorowania aktywności odwiedzających.

„Dane zapisane w ciasteczkach mają postać naprzemiennych ciągów nazwy i wartości odpowiadającej jej zmiennej. Serwer WWW chcąc wysłać żądanie utworzenia ciasteczka na dysku użytkownika dołącza do nagłówka HTTP polecenie „Set-Cookie”, po którym następuje ciąg przekazywanych danych. Zapamiętane ciasteczko może najczęściej odczytać jedynie serwer, który je wysłał. W danych po poleceniu Set-Cookie określone są:

  • nazwa i przypisaną jej wartość,
  • domena i ścieżka dostępu, które są związane z przekazywanym ciasteczkiem,
  • czas ważności danego ciasteczka (po jego upłynięciu przeglądarka usunie je).”

Źródło Wikipedia

Pliki cookies wykorzystywane są w celu:

a)      dostosowania zawartości stron internetowych do preferencji Użytkownika, optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika Serwisu i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb;

b)      tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości;

c)       utrzymanie sesji Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła;

W ramach Serwisu stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: „sesyjne”  (session cookies) oraz „stałe” (persistent cookies). Cookies „sesyjne” są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). „Stałe” pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika.

We wszystkich nowoczesnych przeglądarkach istnieje możliwość wyłączenia domyślnego ustawienia zgody na zapisywanie plików cookies. Zwykle informacje jak to zrobić dostępne są w pomocy z menu przeglądarki.