• slide

Niepokalana Maryja - pogromicielka szatana

 

niepokalana-maryja

Maryja, Matka Syna Bożego i Matka Kościoła nieustannie objawia swoją wielką troskę
o ludzi, często zjawiając się w widzialnej postaci i przekazując orędzie. Zjawisko to byłlo szczególnie częste w ostatnich dwóch wiekach. Ten okres możemy nazwać „epoką maryjną”. Jeżeli owe niezwykłe wydarzenia są prawdziwe - a liczne dowody i osąd Kościoła je potwierdzają, to interwencje Maryi muszą mieć jakąś ważną przyczynę. Jedną z nich jest zapewne smutna karta ostatniego dwustulecia. Wiek XIX i XX to czas wielu rewolucji i wojen, przez które w wielkich cierpieniach zginęły miliony ludzi.

 

Jednym z najważniejszych obajwień Maryi Niepokalanej jest to, które miało miejsce
w 1830 roku w Paryżu, w kaplicy Sióstr Miłosierdzia. Matka Boża ukazała się wtedy Katarzynie Labouré, przyszłej świętej. Od tego czasu rozpoczęła się cała seria objawień, w różnych miejscach i okolicznościach naszego globu.

Paryskie objawienie Maryi było wyjątkowe także ze względu na sposób,  wjaki się dokonało. Katarzyna podbiegła do Maryi i padłszy na kolana na stopniach ołtarza, złożyła swoje ręce na Jej kolanach. Tak bliski kontakt fizyczny z Matką Bożą nie został odnotowany w żadnym innym objawieniu.

27 listopada 1830 roku Maryja pokazała podczas mistycznej wizji wzór Cudownego Medalika. Święta Katarzyna usłyszała głos: Każ wybić według tego wzoru medalik. Wszyscy, którzy będą go nosić, otrzymają wielkie łaski. Niechaj noszą go na szyi. Obfitość łask spłynie na tych, którzy będą go nosić z ufnością. Na awersie medalika Maryja stoi na kuli ziemskiej i depcze stopą węża, który jest symbolem diabła. Maryja ma moc od Pana Boga, zapowiedzianą już w raju prarodzicom, by pokonać zło. Z pierścieni, które Niepokalana ma na swoich palcach, wydobywają się liczne promienie - symbol rozlicznych łask, którymi jako Pośredniczka chce obdarować każdego proszącego. Wokół postaci Maryi ułożony jest napis: O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy. Na rewersie medalika przedstawiona jest duża litera
M z poprzeczką i krzyżem. Pod literą M znajdują się Serce Jezusa i Serce Maryi; jedno oplecione koroną cierniową, a drugie przebite mieczem. Niebo dało nam na medaliku bogatą symbolikę, którą warto rozpamiętywać w dzisiejszych czasach.

 

Na Kamionku, w Konkatedrze diecezji warszawsko-praskiej, w której jest Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej, patronki Diecezji, znajduje się witraż przedstawiający Matkę Bożą z Cudownego Medalika.

 

W 1985 roku Cudowny Medalik otrzymał aprobatę liturgiczną. Wtedy to, na polecenie prefekta Kongregacji Kultu Bożego, zatwierdzono nabożeństwo do Matki Bożej z Cudownego Medalika, wyznaczając dzień 27 listopada jako własne święto szerzących kult związany z Medalikiem. Cudowny Medalik jest jednym z trzech maryjnych sakramentaliów w dziejach Kościoła. Dwa pozostałe to różaniec i szkaplerz. Wszystkie one są darami naszej niebiańskiej Matki, która wszystkich pobożnie z nich korzystających otacza swoją szczególną opiekę.