Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan 2013

ekumenizm

Przed nami kolejny Tydzień Powszechnej Modlitwy

W tym roku będziemy wspólnie rozważali teksty natchnione, wybrane przez chrześcijan z Indii, aby poszukać odpowiedzi na prowokujące pytanie proroka Micheasza; „Czego Bóg od nas oczekuje?” (por. Mi 6, 6-8). Chcemy szukać tej odpowiedzi w kontekście Roku Wiary, przeżywanym obecnie w Kościele Katolickim. Wsłuchiwanie się w to, „co mówi Duch do Kościołów”, powinno nam w tym dopomóc.

Diecezja Warszawsko-Praska nie tylko włączy się w bogaty program modlitw

Centralne nabożeństwo ekumeniczne celebrowane będzie w naszej Bazylice katedralnej, w następną niedzielę, 20 stycznia, też o godzinie 18.00. Podczas Mszy Świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa, kazanie wygłosi Arcybiskup Jeremiasz z Kościoła Prawosławnego, Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej.

PLAN NABOŻEŃSTW EKUMENICZNYCH

10 stycznia, czwartek, godz. 19.00
Kościół Rzymskokatolicki Opatrzności Bożej w Wesołej, ul. Piotra Skargi 2
Wspólnota «Chemin Neuf»

12 stycznia, sobota, godz. 11.00
Kaplica Adwentystów Dnia Siódmego, ul. Foksal 8

13 stycznia, niedziela, godz. 18.00
Konkatedra Rzymskokatolicka
Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej, ul. Grochowska 365

16 stycznia, środa, godz. 19.00
Kościół Rzymskokatolicki św. Orione, ul. Lindleya 12
Spotkanie modlitewne Stowarzyszenia Pokoju i Pojednania «Effatha»

18 stycznia, piątek, godz. 18.00

Kościół Rzymskokatolicki Miłosierdzia Bożego, Ząbki – ul. 11 listopada 4

31 stycznia, czwartek, godz. 17.30
Kościół Rzymskokatolicki św. Marcina, ul. Piwna 9/11

Przed nami kolejny Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, kiedy to prowadzeni przez Ducha Świętego, wędrujemy do chrześcijańskich miejsc modlitwy, by razem z innymi braćmi w tej samej wierze, ponowić błaganie o wypełnienie się prośby Zbawiciela, aby Jego uczniowie byli jedno.

Diecezja Warszawsko-Praska nie tylko włączy się w bogaty program modlitw o jedność, zanoszonych na utartym już „ekumenicznym szlaku” Stolicy, ale pragnie ofertę spotkań poszerzyć o jeszcze jedno nowe miejsce. Od tego roku będzie nim Kościół konkatedralny na warszawskim Kamionku. Jest pragnieniem Księdza Arcybiskupa Henryka Hosera, aby przy tej świątyni – pomniku dziejów narodu i Warszawy, było trwałe miejsce dla działań na rzecz zjednoczenia Kościoła.

Bogaty cykl warszawskich spotkań ekumenicznych rozpoczyna się w naszej Konkatedrze już w najbliższą niedzielę, 13 stycznia, o godzinie 18.00. Ksiądz Arcybiskup Henryk Hoser będzie przewodniczył Mszy Świętej o jedność, w której wezmą udział duchowni i wierni z innych Kościołów i Wspólnot wyznaniowych. Okolicznościowe kazanie wygłosi Pastor Piotr Gaś, Proboszcz Ewangelicko-Augsburskiej Parafii Świętej Trójcy w Warszawie.

Tradycyjnie, ostatnia liturgia ekumeniczna w naszej Diecezji będzie miała miejsce w ostatnią niedzielę stycznia, 27-go, też o godzinie 18.00 w kościele Miłosierdzia Bożego w Ząbkach. Mszy Świętej Koncelebrowanej przewodniczyć będzie Ksiądz Biskup Marek Solarczyk, a kazanie wygłosi Biskup Zbigniew Kamiński z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego..

Plan nabożeństw ekumenicznych

10 stycznia, czwartek, godz. 19.00
Kościół Rzymskokatolicki Opatrzności Bożej w Wesołej, ul. Piotra Skargi 2