• slide

Niedziela Palmowa Męki Pańskiej  5 kwietnia 2020 roku

Dzisiejsza niedziela zwana Palmową otwiera Wielki Tydzień, a więc czas przeznaczony przez Kościół na wspomnienie Męki Chrystusa. Ksiądz Biskup Ordynariusz w normach liturgicznych wydanych dla obchodów Świąt Zmartwychwstania Pańskiego pisze, iż w tym roku nie będzie obrzędu poświęcenia palm wodą święconą, zaś: „Przygotowując liturgię Niedzieli Palmowej i Triduum Paschalnego należy przestrzegać obowiązku ograniczenia liczby uczestników zgromadzenia liturgicznego według aktualnych wskazań organów państwowych i służb sanitarnych”. Będziemy bardzo wdzięczni za odpowiedzialne podejście do tych wymogów.

Program liturgiczny Wielkiego Tygodnia

Msze Święte od poniedziałku do środy sprawowane będą jak w ciągu roku. Przypominamy o codziennej adoracji Najświętszego Sakramentu po Mszy Świętej wieczornej do godz. 19.30. W tym czasie jest także możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.
Triduum Paschalne święcić będziemy według następującego porządku:

WIELKI CZWARTEK - MSZA WIECZERZY PAŃSKIEJ
WIELKI PIĄTEK - LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ
WIELKA SOBOTA - WIGILIA PASCHALNA

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły (jeden posiłek dziennie do syta).
• W piątek i sobotę nie będzie nabożeństwa Liturgii Godzin przy Grobie Chrystusa.
• Nie będzie także sobotniego błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny. Zachęcamy, aby uczynić to samodzielnie w domach przed rozpoczęciem świątecznego posiłku. Teksty modlitwy są wydrukowane i dostępne na stoliku przy wyjściu z kościoła.
• W Wielką Sobotę w godz. od 9.00 do 18.00 będzie można skorzystać z sakramentu pokuty. Jest to ważne o tyle, że w czasie nabożeństw całego Triduum Paschalnego a więc do Niedzieli Zmartwychwstania włącznie spowiedzi nie będzie.
• Indywidualna adoracja Najświętszego Sakramentu w Wielki Czwartek w ciemnicy i w Wielki Piątek w Grobie Pańskim do godz. 21.00.
• W związku z niemożliwością przeprowadzenia procesji wokół kościoła, w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie będzie Rezurekcji, zaś pierwsza Msza Święta będzie o godz. 8.30.

Jak wszyscy wiemy, ograniczenia obecności wiernych w czasie religijnych celebracji do 5 osób pozostają ciągle w mocy. Dlatego tym bardziej prosimy o skorzystanie z dyspensy Księdza Biskupa Ordynariusza od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych, zachęcając do pobożnego przeżywania ich poprzez transmisje telewizyjne, radiowe lub internetowe i do Komunii Świętej duchowej. Ze swej strony informujemy, iż w przypadku większej ilości wiernych w obrzędach Wielkiego Tygodnia, wszystkim będącym w duchowej dyspozycji udzielana będzie Komunia Święta według rytu poza Mszą Świętą, tak aby z jednej strony w samej liturgii mogła uczestniczyć liczba wiernych ustalona przez władze sanitarne, z drugiej zaś, aby nie powodowało to duchowej szkody dla pozostałych wiernych.

Prosimy o zgłaszanie chorych spoza listy pierwszopiątkowej, których kapłani mogliby nawiedzić z okazji świąt z Najświętszym Sakramentem.

W naszych gablotach parafialnych znaleźć można numery telefonów wolontariuszy gotowych pomagać ludziom starszym lub obłożnie chorym w załatwianiu sprawunków.

Bardzo serdecznie dziękujemy za dobrowolne wpłaty na konto parafialne dokonywane w zastępstwie ofiar na tacę.

Życząc wszystkim głębokiej przemiany duchowej, przypominamy o zachęcie ks. abp. Stanisława Gądeckiego, aby o godz. 20.30 odmawiać wspólnie różaniec, kończąc go Apelem Jasnogórskim.