X ROCZNICA ŚMIERCI BISKUPA ZBIGNIEWA KRASZEWSKIEGO, 4 KWIETNIA 2014 ROKU

herb-bpa-kraszewskiego

Niebawem  minie dziesięć lat, jak zmarł Biskup Zbigniew Józef Kraszewski, który przez 27 lat (1970-1997) był proboszczem naszej parafii.

Zapraszamy na uroczystą Mszę Świętą za Biskupa Zbigniewa, w piątek 4 kwietnia o godzinie 18.00. Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczyć będzie Arcybiskup Henryk Hoser.

Biskup Zbigniew Józef Kraszewski urodził się 12 lutego 1922 roku w Warszawie. Święcenia prezbiteratu przyjął 12 marca 1949 roku
i pracował jako wikariusz w Lesznie koło Błonia, Piastowie i parafii św. Wawrzyńca w Warszawie. Studia teologiczne w Warszawie i Rzymie uwieńczył w 1954 roku tytułem doktora teologii, ze specjalizacją w zakresie dogmatyki.

W latach 1956-1970 był kolejno prefektem, wicerektorem i rektorem Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie.

Biskup Zbigniew Kraszewski

Ogłoszony 5 listopada 1970 roku biskupem tytularnym Horreomargum, przyjął święcenia biskupie 8 grudnia w Archikatedrze Warszawskiej z rąk Stefana kard. Wyszyńskiego i był biskupem pomocniczym Archidiecezji Warszawskiej. Na forum Episkopatu pracował w Komisji Maryjnej oraz Komisji Duszpasterstwa Akademickiego. Od 1989 roku był ogólnopolskim duszpasterzem kombatantów.

Kiedy 25 marca 1992 roku papież Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae Populus dokonał reorganizacji prowincji kościelnych w Polsce i erygował nową Diecezję Warszawsko-Praską, Biskup Zbigniew został mianowany jej biskupem pomocniczym. Jego kościół parafialny na Kamionku został podniesiony do godności Konkatedry, a czczoną w nim Matkę Bożą Zwycięską ogłoszono Patronką Diecezji. W Kurii Biskupiej kierował Wydziałem Sakramentalnym oraz Wydziałem do spraw Zakonnych.

Wśród wielu odznaczeń, jakimi uhonorowano Biskupa Zbigniewa jest Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski i Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a także Krzyż Walecznych i Krzyż Armii Krajowej.

W 1997 roku, ze względu na wiek określony w prawie kościelnym, Biskup Zbigniew przeszedł na emeryturę. Zmarł 4 kwietnia 2004 roku i został pochowany w grobie rodzinnym na warszawskich Powązkach.