«CZYŻ CHRYSTUS JEST PODZIELONY?» TYDZIEŃ POWSZECHNEJ MODLITWY O JEDNOŚĆ CHRZEŚCIJAN 2014

tydzien-ekumeniczny

Zgodnie z ponad wiekową tradycją, zbliżają się dni gorliwej modlitwy o zjednoczenie podzielonego Kościoła. W tym roku wiodącym hasłem jest prowokacyjne pytanie, postawione przez Apostoła Narodów w Pierwszym Liście do Koryntian: „Czyż Chrystus jest podzielony? (por. 1, 1-17). Stanie się ono przedmiotem modlitewnej refleksji, kaznodziejskich rozważań, ekumenicznych dyskusji.
Okazją do rozpalenia na nowo w naszych sercach i umysłach tęsknoty za Kościołem, w którym nie byłoby podziałów na wyznania, wolnym od rozbieżności
w rozumieniu i praktykowaniu wiary, będą różnego rodzaju spotkania ekumeniczne. Są one zawsze odpowiedzią na zaproszenie Chrystusa, naszego Jedynego i Najwyższego Kapłana, do włączenia się w Jego żarliwą modlitwę
z Wieczernika, skierowaną do Ojca, aby uczniowie stanowili jedno (por. J 17,
20-23).
Nasza Stolica należy do tych miast w Polsce, w których modlitwa o jedność
i dialog międzywyznaniowy są prowadzone najintensywniej, przez prawie cały styczeń i w ciągu roku. Poniżej podany jest plan najważniejszych nabożeństw ekumenicznych, organizowanych przez Warszawski Oddział Polskiej Rady Ekumenicznej we współpracy z Kościołem Rzymskokatolickim.
Podczas liturgicznych spotkań rozważane będzie słowo Boże, i odmawiane będą inspirowane nim modlitwy, w oparciu o materiały przygotowane na obecny Tydzień Modlitw o Jedność przez międzywyznaniową grupę chrześcijan
z Kanady. Zostały one zaaprobowane przez Światową Radę Kościołów oraz Papieską Radę ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Materiały te zostały dostosowane do warunków w naszym kraju przez Komisję reprezentującą Polską Radę Ekumeniczną i Konferencję Episkopatu Polski.
Szczególnym akcentem tegorocznych nabożeństw będzie duchowa (modlitwa
i post) oraz materialna (ofiary składane na tacę) solidarność z chrześcijanami prześladowanymi w Syrii.

Bogaty cykl ekumenicznych spotkań zainauguruje – podobnie jak w roku ubiegłym – modlitwa o jedność w kościele konkatedralnym Matki Bożej Zwycięskiej na warszawskim Kamionku. Uroczystej Eucharystii, w Niedzielę Chrztu Pańskiego – 12 stycznia, o godzinie 18.00, przewodniczyć będzie Ksiądz Biskup Marek Solarczyk.

W niedzielę, 26 stycznia, też o godzinie 18.00, modlitwa o jedność zgromadzi nas w naszej bazylice katedralnej świętych Michała Archanioła i Floriana Męczennika. Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczyć będzie Ksiądz Arcybiskup Henryk Hoser.
Zakończenie warszawskich obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność będzie miało miejsce w kościele Miłosierdzia Bożego w Ząbkach, w święto Ofiarowania Pańskiego – 2 lutego, o godzinie 18.00. Liturgii przewodniczyć będzie Ksiądz Biskup Kazimierz Romaniuk.
W modlitewnych spotkaniach wezmą udział duchowni i wierni z innych Kościołów i Wspólnot wyznaniowych. Zwyczajem przyjętym w Polsce, na nabożeństwach ekumenicznych będzie miała miejsce gościnność ambony, polegająca na wymianie kaznodziejów między wyznaniami.

PLAN NABOŻEŃSTW EKUMENICZNYCH

12 stycznia, Niedziela Chrztu Pańskiego, godz. 18.00
Konkatedra Rzymskokatolicka
Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej, ul. Grochowska 365